دستورالعمل استفاده و نگهداری از ظروف مسی

دستورالعمل استفاده و نگهداری از ظروف مسی

دستورالعمل استفاده و نگهداری از ظروف مسی خصوصا ظروف مسی نانو شده

در این مقاله جذاب قراره کلی چیز در مورد روش استفاده و نگهداری صحیح ظروف مسی یاد بگیرید ، ظروف مسی یک کالای با ارزش در خانه شماست که باید به خوبی از آن مراقبت کنید ( این نظر شخصی بنده هست  😊) بهتون توصیه میکنم ، تک تک نکات و موارد گفته شده در این مقاله رو بخونید و رعایت کنید .

چند نکته در مورد ظروف مسی  که بهتر هست بدانید :

 • ظروف مسی از دیر باز به دلیل قلع اندود شدن در سطح داخلی آن جهت طبخ هرگونه غذا مناسب بوده و به توصیه بسیاری از پزشکان بهترین فلز جهت حفظ سلامت و بهداشت غذا می باشد .
 • توجه کنید که سطح داخلی ظروف مسی به دلیل وجود قلع پس از استفاده آن ( خصوصا بعد از پخت عذاهای ترش ) لگه های سیاه رنگی نمایان میشود ، که به دلیل خاصیت ویژه فلز قلع بوده و جای هیچ گونه نگرانی برای سلامتی مصرف کننده نیست .

نکات مهم که باید موقع استفاده از ظروف مسی مخصوص پخت و پز رعایت کنید :

 1. درون ظروف مسی را با مایع ظرف شویی معمولی و با دستمال نرم ( اسکاج نرم ) بوشید و به هیچ وجه از اسکاج زبر استفاده نکنید .
 2. برای براق کردن سطح بیرونی ظروف مسی که به رنگ مس می باشد ، می توانید از رب گوجه فرنگی  ، آبلیمو نمک ، آبغوره ، یا محلول های مس پاک کن مالش داده و سپس با مایع ظرف شویی شستشو دهید و بعد خشک کنید .
 3. توجه داشته باشید مس حرارت را به خوبی و سریع هدایت میکند ، تنها با دادن حرارت کم تا متوسط میتوان بهترین نتیجه را از آن گرفت پس : شعله را زیاد نکنید ، ظروف را روی شعله بزرگ قرار ندهید .
 4. ظروف مسی را خالی روی شعله قرار ندهید ( خصوصا ظروف مسی نانو شده را )
 5. به علت وجود کلر در آب و ازت زیاد در سیب زمینی و حبوبات ممکن است حتی با یکبار استفاده از ظروف مسی رنگ قلع داخل آن تیره شود ، اگر رنگ داخل ظرف سیاه شود ضرری برای پخت و پز ندارد .
 6. در صورت ظاهر شدن قرمزی روی سطح داخلی ظروف نیاز به قلع اندود کردن آن میباشد .
 7. در صورت استفاده دائمی از ظروف مسی با رعایت موارد ذکر شده ظروف مسی شما هر سال 1 بار نیاز به قلع اندود نمودن خواهد داشت .
 8. قبل از استفاده از ظروف مسی درون آن شیر جوشیده و با شیر درون ظرف را بشویید و شیر را دور بریزید
 9. غذای مانده را در ظروف مسی نگهدای نکنید ، بلکه در ظروف دیگر مثل شیشه یا چینی نگهداری کنید .

ظروف مسی نانو شده

نکات مهم استفاده  و نگهداری ظروف مسی نانو شده :

 1. ظروف مسی نانو شده را با دستمال نمدار تمیز کنید .
 2. به هیچ وجه برای تمیز یا ضد عفونی کردن ظروف مسی از مواد الکلی مثل شیشه پاک کن و الکل استفاده نکنید و با ریکا و ابر نرم بوشیید
 3. ظروف نانو شده را خالی روی شعله قرار ندهید
 4. ظروف نانو شده را روی شعله بلند و بزرگ قرار ندهید

در پایان اگر سوالی برای تان پیش آمد در بخش نظرات همین صفحه مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *